سایه های گذشته

" در چهارم خرداد ۱۳۳۱ هیات منصفه دادگاه کیفری تهران با اکثریت هشت رای در برابر ۴ رای، رحیم نامور ناشر روزنامه شهباز را از اتهام اهانت به شاه تبرئه کرد. محاکمه نامور دو روز طول کشید. رحیم نامور در دادگاه می گوید که در اینجا شخص شاکی را نمی بیند و اگر شاه شاکی پرونده است چرا در دادگاه حضور نیافته و شکایت خود را دنبال نکرده است. شکایت هم به خط و امضای شخص شاکی نیست و دادگاه نباید میان مردم فرق بگذارد، شاه یک فرد است و من هم یک فرد. باید هر دو در دادگاه در جایگاه خود حضور داشته باشیم. مقام جای خودش را دارد. صرف نظر از مقام، من و شاه دو تبعه یک کشور هستیم. در پایان جلسات، اکثریت هیات منصفه نظر داد که اشاره مقاله به «دربار» است که یک بنیاد مملکتی است و هدف انتقاد بوده، نه شخص شاه، و نامور تبرئه شد. "

نامور پس از مسافرت به چند کشور سرانجام به افغانستان رفت، و در کابل اقامت گزید، و در کهن سالی فوت کرد، و در بلند ترین تپه مشرف به کابل به خاک سپرده شد.

/ 5 نظر / 80 بازدید
هدی

در عجبم که اسلام اینها عادل تر است یا بی دینی شاه

lمهدی صابونی

استاد سپاس. مثل خود کتاب بسیار جالب بود.

م-بیات

با سلام.مدتهاست به دنبال خرید و تهیه کتاب سایه های گذشته هستم.سالها پیش بخشهایی از این کتاب را خواندم.اگر کسی میدونه چطور میشه این کتاب رو تهیه کرد.خیلی لطف میکنه به بنده اطلاع بده.

م-بیات

آقای طاهر زاده سلام.کتاب سایه های گذشته رو چه طور میشه تهیه کرد؟لطف میکنید اگه زیر همین پیام راهنمایی فرمایید.

آرمان تویسرکانی(میثم گنجی)

سلام و درود برشما از حسن انتخاب شما سپاسگزارم سایه های گذشته کتابی غنی و جذاب است و بسیار آگاهی بخش و مفید ای کاش این کتاب تجدید چاپ میشد تا در اختیار علاقه مندان قرار بگیره[گل]